Nasi partnerzy

Aktualności & Ogłoszenia


29/01/14

WARTO BYĆ ZAWODOWCEM

opublikowane przez: Anna Nowaczyk

W dniach 27 -31 stycznia 2014 - 12 osobowa grupa młodzieży kl. IV tib Zespołu Szkół im. gen. T. Kutrzeby, kształcąca się w zawodzie technik informatyk  wraz z opiekunem p.Anną Nowaczyk, wzięła udział w praktykach zawodowych, realizowanych przy wykorzystaniu nowatorskich form kształcenia, w nowocześnie wyposażonej sali laboratoryjnej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Cegielskiego nr 1 w Pile.


Zajęcia w tej formie kształcenia pozwoliły uczniom na kontakt z najnowocześniejszym sprzętem, tym samym jaki jest wykorzystywany w laboratoriach na Politechnice Poznańskiej; m.in. drukarką 3D czy spawarką światłowodów. Młodzież miała tu okazję zapoznać się z:  oprogramowaniem wykorzystywanym do budowy, konfigurowania i administrowania sieciami komputerowymi; budową i zasadami działania drukarki 3D oraz wykonać projekt i osobiście go wydrukować. Ciekawym elementem zajęć było poszukiwanie usterek w sieci, zaplanowanych przez prowadzącego. Uczestnicy praktyk uzyskali między innymi umiejętności: budowy toru światłowodowego, w tym spawania światłowodów, wykorzystania jednego toru transmisyjnego do podłączenia jednocześnie telefonu, internetu i telewizji DVBT, konfiguracji telefonów VOIP i wiele innych. Podczas zajęć młodzi informatycy wykazali się dużym zaangażowaniem i wytrwałością w dążeniu do realizacji nie zawsze prostych zadań. Na koniec każdy z nich otrzymał certyfikat i ocenę z praktyk.

- Miło było poznać prowadzącego praktyki laboratoryjne, pana Dominika Narewskiego- pracownika Politechniki Poznańskiej, którego największą pasją są komputery oraz zaawansowane technologie informacyjne i sieciowe, który to starał się nią zarazić swoich praktykantów.

- Gościom przybyłym z okazji oficjalnego otwarcia laboratoriów praktyk Politechniki Poznańskiej w Pile- Klaudia Zarzycka i Martyna Madoń  zaprezentowały świeżo nabytą na zajęciach umiejętność spawania światłowodów.

-Organizatorzy praktyk zapewnili  bardzo dobre warunki zakwaterowania, wyśmienite wyżywienie oraz możliwość skorzystania z siłowni i  sprzętu do gry w tenisa stołowego. Rekreacji sportowej po godzinach zajęć w laboratorium oddawało się 3 młodych informatyków. Panie informatyczki wolny czas spędzały we własnym towarzystwie zajmując się rozmowami, wspomnieniami balu studniówkowego czy oglądaniem telewizji.

W  roku szkolnym 2013/2014 była to już ostatnia grupa uczniów Naszej Szkoły, która wzięła udział w praktykach organizowanych przez Politechnikę Poznańską w ramach projektu „Czas Zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”.

Wstecz