Nasi partnerzy

Aktualności & Ogłoszenia


06/05/14

DRZWI OTWARTE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ.

opublikowane przez: Krystyna Chmiel - Marlena Ptaszyńska - Justyna Szyler

29 kwietnia biblioteka szkolna zamieniła się w miniaturowy teatr z epoki elżbietańskiej. Dziewięć grup gimnazjalistów miało okazję zanurzyć się w klimat tamtej odległej epoki. Wstępem do inscenizacji fragmentu „Makbeta” była prezentacja multimedialna przybliżająca czasy panowania Elżbiety I, życie i twórczość Szekspira oraz specyficzny charakter teatru elżbietańskiego.


Następnie przed widzami otworzył się magiczny nastrój wrzosowiska z „Makbeta”, na którym rozegrały się znane z dramatu sceny, tym razem w wersji mocno uwspółcześnionej. Aplauz widzów wzbudzili Makbet i Banko, którzy w średniowiecznych zbrojach wjechali brawurowo na scenę na… hulajnogach. Tu powitały je wiedźmy z XXI wieku, fanki mocnego rocka, którym mini spódniczki i glany nie ujęły nic z uroku, ale również ze złowrogiego charakteru ich zaklęć i przepowiedni. Zderzenie poważnego charakteru klasyki szekspirowskiej z jej humorystyczną i współczesną interpretacją okazało się strzałem w dziesiątkę. Doskonale bawili się widzowie, jak również sami aktorzy, odkrywając na nowo niesamowity potencjał tkwiący w szkolnych, pozornie nudnych lekturach.

W role głównych aktorów wcielili się Daniel Człapa z klasy 3TBE (Banko), Czarek Taczalski z klasy 1TI (Makbet), wiedźmy odegrały trzy Kasie z klasy 2TEI: Kasia Ziółkowska, Kasia Żyła i Kasia Tomasik. Rola menadżera przypadła w udziale Arkowi Malesie z klasy 3TEH.

Na szczególną uwagę zasłużyła scenografia zaprezentowanego widowiska wykonana przez grupę uczniów z klasy 2TEI: Ilonę Paus, Małgosię Balcerowiak, Justynę Ratajczak, Kubę Jęchorka, Patryka Klanowskiego i Michała Ratuszniaka. Z dużym talentem i wyobraźnią przeobrazili bibliotekę w szkockie wrzosowisko, umiejętnie łącząc techniki tradycyjne z  grą świateł, dymem i elementami multimedialnymi, które dały wyobrażenie średniowiecznego zamczyska w tle. Muzyczna oprawą spektaklu zajął się Piotr Wtorek z klasy 1A, zaskakując swobodną interpretacją dobrze dobranych utworów muzycznych. Nad sprzętem technicznym czuwał Darek Bączkowski z klasy 1TI.

Wstecz