Nasi partnerzy

Aktualności & Ogłoszenia


06/10/14

Z dzienniczka praktykanta…

opublikowane przez: Cezary Taczalski

Dzięki programowi Zawodowcy.org a, także Politechnice Poznańskiej mieliśmy możliwość odbywania praktyk zawodowych w pełno wyposażonej pracowni komputerowej w Pile. Nasz pobyt przypadł na okres przełomu wrzesień/październik i trwał 5 dni. Opiekunami praktyk zostały: Pani Agnieszka Woźniak – wychowawca klasy IITi, a także Pani Monika Gorzelańczyk, które wprowadziły nas we wszystkie szczegóły.


Zaraz po przyjeździe na miejsce placówki, zakwaterowaliśmy się w pokojach i od razu wszyscy poszliśmy na pierwsze zajęcia. W tym dniu zapoznaliśmy się ze strukturą organizacyjną, zasadami BHP, celami i zadaniami edukacyjnymi placówki, otrzymaliśmy kartę praktyk zawodowych, książkę z materiałami, a także pen-drive.

Nasz dzień zaczynał się o godz. 7.30. O tej godzinie jedliśmy śniadanie i porządkowaliśmy sypialnie. Około godziny 8.00 rozpoczynały się zajęcia praktyczne, które trwały zawsze do około godziny 15.30. Codziennie wykonywaliśmy nowe zadania, które byłe dość trudne jak na nasz poziom wiedzy, ale ,,co dwie głowy to nie jedna”, tak więc poradziliśmy sobie. Obiad w przerwie około godziny 12, chwila odpoczynku i znowu na zajęcia. Po  praktykach czas wolny, podczas którego wychodziliśmy na spacer, zwiedzaliśmy Piłę, a także poszliśmy do kina. Na końcu dnia oczywiście kolacja, a po niej czas dla siebie lub jak kto chciał wraz z dzielną Panią Woźniak i Panią Gorzelańczyk, szedł na siłownie znajdującą się w piwnicy akademika.

W czasie praktyk poznaliśmy wiele technik i sposobów na posługiwanie się Internetem. Zajęcia dotyczyły min. tworzenia sieci komputerowej, konfigurowania urządzeń, czy ustawienia kamery podglądowej na sieci IP. Tak przy okazji kamerę udało nam się zamieścić na zapleczu i podejrzeć Panie Opiekunki, jak pracują. Wyszła z tego niezła zabawa - zadzwoniliśmy do nich na telefon i poprosiliśmy by spojrzały w lewo. Tam ukryliśmy kamerę. Śmiechu było co nie miara. Na szczęście u Pań też wywołało to wielki uśmiech na twarzy. W kolejnych dniach spawaliśmy światłowody i robiliśmy pomiary toru referencyjnego światłowodów. Zapoznaliśmy się także z drukarką 3D, tworzyliśmy do niej projekty, które następnie drukowaliśmy dla siebie.

Miło będziemy wspominać pobyt na praktykach, który dostarczył nam wielu cennych doświadczeń. Bez wątpienia wykorzystamy je w przyszłości.

Dzienniczek prowadził: Cezary Taczalski

Wstecz