Nasi partnerzy

Aktualności & Ogłoszenia


24/10/14

AKCJA „ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI”

opublikowane przez: Arletta Markiewicz - Justyna Szyler

W piątek, 24 października 2014 r. grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami, panią Arlettą Markiewicz i panią Justyną Szyler wzięła udział w akcji „Zapal Znicz Pamięci” poświęconej polskim ofiarom niemieckich mordów. W tym celu udali się do lasu pod Rożnowicami gdzie jest miejsce zbrodni hitlerowskich dokonanych w latach 1939-1941 na około 12 tysiącach ludzi, w tym ponad 1200 pacjentach szpitala psychiatrycznego w Owińskach i 100 jeńcach brytyjskich.


W tym roku rozpoczęła się VI edycja tej akcji i po raz szósty celem było przypomnienie naszych rodaków, bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej, za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. Dorocznym celem akcji  jest także przypominanie, że warunki okupacji na ziemiach wcielonych do III Rzeszy były znacznie gorsze niż w Generalnym Gubernatorstwie. „Ta historia domaga się przypomnienia" – tak sens akcji „Zapal Znicz Pamięci” wytłumaczył jej patron, marszałek województwa Marek Woźniak, który w tym roku w ramach akcji wybrał się do Wrześni i wziął udział w uroczystości upamiętniającej pomordowanych wrześnian.

„Zapal znicz pamięci" to wspólny projekt pięciu rozgłośni regionalnych: Polskiego Radia z Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi i Katowic oraz Biur Edukacji Publicznej IPN z tych miast, od tego roku także przy współpracy Muzeum Historii Polski. Inicjatorką akcji jest Anna Gruszecka – była dziennikarka Radia Merkury. Patronem Honorowym akcji jest od samego początku Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Uczestnicy akcji często nie tylko zapalają znicze, ale także organizują w swoich miejscowościach spacery edukacyjne, wyprawy rowerowe, krótkie prelekcje o wojennej historii, a rozgłośnie w swoich audycjach przypominają o specyfice okupacji na ziemiach wcielonych.    

Tegorocznym symbolem losów Polaków, którzy mieszkali na Pomorzu, Śląsku, ziemi łódzkiej i ciechanowskiej oraz w Wielkopolsce, jest pięć postaci, aresztowanych przez Niemców jesienią 1939 roku i zamordowanych.

Bohaterowie tegorocznego Znicza:

  • Witold Donimirski (1874–1939) – ziemianin, działający na rzecz Polaków na niemieckim wówczas Powiślu, zamordowany w KL Sachsenhausen-Oranienburg. Córki Ewa i Halina walczyły w Powstaniu Warszawskim, Ewa zginęła.
  • Wacław Wawrzyniak (1894–1939) – powstaniec wielkopolski, przedwojenny burmistrz Fordonu, zamordowany tam przez Selbstchutz w październiku 1939 r. w publicznej egzekucji.
  • Stanisław Sapociński (1904–1939) – łódzki dziennikarz, felietonista „Kuriera Łódzkiego" i „Echa", rozstrzelany 12 listopada 1939 r. na poligonie wojskowym na Brusie.
  • Brunon Ochojski (1885–1939) – halerczyk, powstaniec śląski, społecznik, zamordowany w KL Dachau. Rodzina Ochojskich aktywnie uczestniczyła w konspiracji podczas II wojny światowej.
  • Mikołaj Kiedacz (1879–1939) – prezydent i wiceprezydent Poznania (1919–1932), zamordowany w Forcie VII w Poznaniu. Jego syn Zbigniew zgłosił się ochotniczo do służby u gen. Władysława Andersa w Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRR. Od 9 kwietnia 1942 r. objął dowodzenie Batalionu „S", który po ewakuacji do Iraku, 8 X 1942 został przekształcony w 15 Pułk Kawalerii Pancernej (15 Pułk Ułanów Poznańskich). Walczył m.in. w bitwie o Monte Cassino. Poległ we Włoszech 23 października 1944 r.

O szczegółach tej akcji można przeczytać na stronach:

http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/zapal-znicz-pamieci-26-pazdziernika.html

http://dzieje.pl/aktualnosci/zaplonely-znicze-pamieci-dla-polakow-pomordowanych-przez-iii-rzesze

Na stronach tych zamieszczone są również wszystkie zdjęcia

Wstecz