Nasi partnerzy

Aktualności & Ogłoszenia


06/10/16

I –wszy POWIATOWY FESTIWAL HUMANISTYCZNY – OBJEZIERZE 2016

opublikowane przez: Marlena Ptaszyńska

30 września 2016 r. kilkuosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół wraz z opiekunem Panią Marleną Ptaszyńską, miała zaszczyt uczestniczyć w I Powiatowym Festiwalu Humanistycznym „Ku dojrzałości…” (dialog czy ucieczka?). Organizatorami festiwalu były dwie szkoły: Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Obornikach oraz Zespół Szkół im. A. Mickiewicza w Objezierzu. Młodych humanistów gościł Pałac Turnów w Objezierzu, a koordynatorem i gospodarzem spotkania był pan Paweł Bździak, nauczyciel obornickiego liceum.


Festiwal swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz powiatu, m.in. wicestarosta Andrzej Okpisz, wiceburmistrz Piotr Woszczyk, sponsorzy imprezy, reprezentanci kuratorium oświaty oraz dyrektorzy zaproszonych szkół z Obornik i Rogoźna.

Uczestnicy festiwalu wysłuchali trzech prelekcji. Pierwszą z nich wygłosił emerytowany polonista naszej szkoły, pan Zbigniew Adamczewski. Była to podróż w czasie, która przeniosła słuchaczy do początków historii objezierskiego pałacu oraz pobytu w posiadłości Turnów i Kwileckich wieszcza Adama Mickiewicza, uwiecznionych na kartach „Pana Tadeusza”. O dojrzałości bohaterów w filmie mówiła nauczycielka i pedagog naszej szkoły, pani dr Danuta Rajewicz. Swój wykład oparła na dwóch realizacjach polskiego kina, znanych młodemu odbiorcy, a mianowicie „Sali samobójców” i „Mieście 44” Jana Komasy. Motyw dojrzałości w literaturze wybrzmiał w arcyciekawym wykładzie profesora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr. hab.Wiesława Ratajczaka, który swoją wypowiedź poświęcił wybitnemu dziełu Henryka Sienkiewicza „Qvo vadis?”.

Młodzi uczestnicy festiwalu zmierzyli się w różnych konkurencjach humanistycznych. Było dyktando i konkurs poetycki, w którym uczniowie z Kutrzeby otrzymali wyróżnienie „za humor tworzenia”.Ugoszczono nas kawą, herbatą, ciasteczkami i smacznym obiadem. Było więc i dla ciała i dla ducha…Nie zabrakło wspólnego zdjęcia ku pamięci…

Inicjatywa zapoczątkowana przez kolegę Pawła Bździaka na pewno warta kontynuacji. Czekamy na kolejne odsłony.

Wstecz