Nasi partnerzy

Aktualności & Ogłoszenia


05/03/19

„MASZ PASJĘ - ZWYCIĘŻASZ”

opublikowane przez: B.Kosmowska-Czaprańska

W dniu 5 marca 2019 roku w naszej szkole odbyła się prelekcja „Masz Pasję- zwyciężasz”, którą poprowadził Pan Mirosław Chudy, reprezentant Polski w szermierce na wózku, a obecnie aktywny radny gminy i miasta Września, członek komisji edukacji w tym mieście. W ramach projektu Pan Mirosław odwiedza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ażeby przypomnieć co to są marzenia i jak je spełnić mimo różnych przeszkód życiowych.W naszej szkole spotkał się z 90 uczniami klas pierwszych i drugich technikum informatycznego, handlowego i ekonomicznego.


Przed kilkunastoma laty w pełni sprawny Mirek, dusza towarzystwa, niestrudzony tancerz, a przede wszystkim biatlonista, lekkoatleta, za parę godzin szczęśliwy maturzysta i absolwent technikum, przyszły student AWF- u, członek kadry …..mający cały świat u swoich stóp….. Postanowił rozpierającą go energię rozładować i wsiadł na rower. Po100 kilometrach jazdy, strasznie zmęczony postanowił już bez przerwy dotrzeć do domu. Przyjął pozycję rowerzysty wyścigowego - głowa w dół, dłonie na kierownicy, wyprostowane nogi, ale nie miał kasku i na poboczu stała ciężarówka.

Świat i czas zatrzymały się. Rok w szpitalach, na różnych oddziałach, uzależnienie od innych osób, paraliż nie powstrzymały młodego sportowca, który zgodnie z powiedzeniem- podjął bój swoje miejsce na świecie.

Początki były trudne, przyjaciół tłumy- jak wspominał Pan Mirek- w szpitalu musieli ustalić ilość osób go odwiedzających. Z biegiem czasu okazało się, na kogo mógł liczyć. Została tylko rodzina i nowi znajomi. Po długich miesiącach rehabilitacji udało się dzięki jego wielkiej pasji wrócić do treningów i zawodów. Mimo jego niepełnosprawności, która obejmuje również palce, udało się spełnić marzenie. W klubie w Koninie stawiał znowu pierwsze kroki. Po 3 miesiącach przyszły sukcesy i został , jak wspomina z dumą , zauważony przez trenerów i po roku został kadrowiczem. Gdy szukał pracy, zyskał sponsora i mógł pojechać na Puchar Świata w Atlancie- z orłem na piersi reprezentował nas ,zdobywając wysokie miejsca na podium. W Atlancie dzięki życzliwości ludzi mógł prawie funkcjonować samodzielnie i zapomnieć o swoich ograniczeniach zdrowotnych.

Po powrocie zaczął angażować się w życie społeczności lokalnej i mimo późnego kandydowania został wybrany na radnego i jest nim do dnia dzisiejszego. Jego chęć sięgania po to co nieosiągalne, pozwoliła mu dokonać wielu niemożliwych rzeczy w jego stanie- nurkował w Egipcie, skakał ze spadochronem, latał szybowcem nad Wielkopolską . Jak sam przyznał, ma jeszcze parę pomysłów , może lot w kosmos. Ale zawsze pamięta o tym , że musi mieć obok siebie ludzi, którzy jego marzenia urzeczywistnią, i oczywiście zgodę lekarza na kolejne wyczyny.

Dzięki pogodzie ducha i chęci dzielenia się swoją pasją pomaga wydostać się wielu młodym ludziom z trudnych sytuacji. Na zakończenie nauczyciele i uczniowie stoczyli krótkie walki szermiercze - oczywiście pan Mirek był sędzią i każdą dobrą akcję nagradzał fachowym komentarzem ,a publiczność dopingowała swojego zawodnika.

Szybko minął ten dzień, pozostały wspomnienia, wskazówki i pomysły na życie. Teraz już chyba wiemy, jak zrealizować swoją pasję… Dziękujemy Mirku.

Wstecz