Nasi partnerzy

Aktualności & Ogłoszenia


18/04/13

Estera Rączkowiak laureatką Ogólnopolskiego Konkursu „Fizyczne Ścieżki”

opublikowane przez: Zbigniew Andrzejewski-Estera Rączkowiak

Dnia 13 kwietnia 2013 r. w warszawskim Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk odbył się finał VIII edycji konkursu „Fizyczne Ścieżki” organizowanego przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Fizyki PAN. Ogółem w konkursie brało  udział 134 uczniów z 47 szkół, 16 województw. Do ścisłego finału dostała się jedynie „szczęśliwa czternastka”. Estera Rączkowiak z klasy 2 Tbe technikum ekonomicznego podczas seminarium finałowego prezentowała esej „Świat: Teoria chaosu versus chaos w filozofii”.


Bez najmniejszego problemu obroniła go, odpowiadając na dociekliwe pytania profesorów. Po ponad godzinnych obradach jury, podczas których finaliści słuchali wykładu prof. dr hab. A. Sołtana, okazało się, że Estera zajęła drugie miejsce w swojej kategorii (pierwsze nie jest przyznawane od kilku edycji). Po werdykcie kilku profesorów gratulowało i pozytywnie komentowało pracę laureatki, która wzbudziła u nich podziw. Jeden z nich w późniejszej prywatnej rozmowie stwierdził, że esej Estery jest doskonałą podstawą do napisania pracy naukowej na ten temat.
Po seminarium finałowym laureatka wraz z opiekunem p. mgr inż. Zbigniewem Andrzejewskim w celu odreagowania po nerwowym dniu wybrała się na długi spacer po Warszawie. Niedziela, 14 kwietnia przeznaczona była na zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik oraz wręczenie dyplomów w sali konferencyjnej CNK. Esej Estery opublikowany został na prywatnej stronie doktoranta, mgr inż. Macieja Pylaka.( http://matpy.republika.pl/linki.html )
Przygoda z fizyką nie zakończyła i z pewnością nie zakończy się z dniem 14 kwietnia 2013 r. – nasza laureatka otrzymała prestiżowe zaproszenie do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku – co w świetle jej pasji do fizyki jądrowej jest spełnieniem marzeń, bowiem Estera już od szkoły podstawowej przejawiała ogromne zainteresowanie powyższą tematyką. Z rozmowy z uczennicą wynika, że zarówno sukces w konkursie, jak i możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem reaktora jądrowego „MARIA” pozwoli jej na rozwijanie się w tym kierunku.
Grono pedagogiczne i cała społeczność uczniowska Zespołu Szkół im.gen. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach serdecznie gratuluje Esterze spektakularnego osiągnięcia. Estera chciałaby także serdecznie podziękować swojej mamie, Pani mgr Beacie Nachowiak, Pani Dorocie Koniecznej, oraz ks. Danielowi Wachowiakowi -bez wsparcia tych osób praca nie powstałaby - twierdzi autorka. Więcej informacji na www.fizycznesciezki.pl

Wstecz