Nasi partnerzy

Aktualności & Ogłoszenia


11/05/13

Drzwi szeroko otwarte w obornickiej ZECIE-czołg w szkole.

opublikowane przez: Alicja Rezlewicz-Frąckowiak

Niecodzienną postać ,, Drzwi otwartych’’ dla uczniów Gimnazjów Powiatu Obornickiego, a jak się później okazało także ościennych powiatów zorganizowano w Zespole Szkół im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach w sobotę  11.05.2013 r. Festyn w swoim charakterze nawiązywał do patrona szkoły Generała Tadeusza Kutrzeby oraz jego wojskowej biografii  i  kariery. Organizatorem Festynu, a zarazem ,,Drzwi Otwartych’’ był Zespół Szkół im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach  przy współpracy z  Klubem  Żołnierzy Rezerwy LOK  ,,Wiarus” z Obornik.


Podczas „Drzwi Otwartych Szkoły” sprzyjało absolutnie wszystko, od pogody począwszy, a na frekwencji skończywszy. FESTYN ,,Otwarta Zeta’’ zaczął się w samo południe. Dyrektor ZS  Waldemar Molski przywitał gimnazjalistów, opiekunów i rodziców oraz przedstawił bogaty program festynu. Zaprezentował również szeroką ofertę edukacyjną szkoły oraz zaprosił wszystkich do skorzystania z okazji  i  zwiedzenia budynku szkoły, stoisk przedmiotowych,  wzięcia udziału w licznych konkursach, zawodach sportowych i quizach. Niewątpliwie główną atrakcją był CZOŁG W SZKOLE!!!  Wszyscy, którzy przyszli do Zety w sobotę mogli zapoznać się z pojazdem BWP ( BOJOWY WÓZ PIECHOTY), zrobić  sobie zdjęcie, wsiąść i poczuć moc. Organizatorzy korzystając z uprzejmości właściciela  Moto- Armii z GOLĘCZEWA  mogli również zaproponować wszystkim chętnym przejażdżkę tą piekielną maszyną. Odbył się także bardzo spektakularny pokaz możliwości transportera  polegający na zmiażdżeniu swoistego reliktu minionej epoki, samochodu marki Fiat 126 p., co wzbudziło u oglądających jęk zachwytu. Oprócz BWP-a oraz innych wojskowych  akcentów  widzowie obejrzeli pokaz systemu walki bojowej ( combat 95) przygotowany przez grupę żołnierzy rezerwy ,,Wiarus’’. Grupa ta działa  na terenie  miasta i regionu reprezentując Oborniki na zawodach wojskowo –obronnych i strzeleckich  oraz nasz kraj na arenie  międzynarodowej . ,,Wiarus’’  to  także  promocja pasji i aktywnego wypoczynku połączonego z popularyzacją i krzewieniem postaw patriotycznych  wśród młodzieży. Bardzo pomocni w sprawach organizacyjnych  ,,WIARUSA’’ okazali się uczniowie Zety Gracjan Myrda i Nikodem Rezlewicz-Frąckowiak, którzy wspierali działania logistyczne w  szkole. Na znak rozpoczęcia i zakończenia  ,,Drzwi Otwartych’’ salwę honorową z działa czarno-prochowego oddali członkowie z  zaprzyjaźnionego Bractwa Kurkowego i Klubu Strzeleckiego ,,Tarcza’’ z Szamotuł. 
Na terenie szkoły  mogliśmy zwiedzić stoiska przedmiotowe;  historyczne  z quizem pt.,, Poczet Królów Polskich’’, prowadzonym  uczennicę Magdę Szczepską (z klasy 1 TB). Uczestnicy konkursu przy stoisku losowali pytanie dotyczące panowania jednego z polskich władców i za udzielenie prawidłowej odpowiedzi otrzymywali upominki (łakocie z sentencją) Poza tym wszyscy zainteresowani mogli uczestniczyć w projekcji filmów z cyklu „Wojny, które zmieniły świat” oraz zapoznać się z kolekcją albumów historycznych o tej samej tematyce. Jednak wśród uczniów odwiedzających stoisko historyczne największe zainteresowanie wzbudziły kolczugi samodzielnie wykonane przez uczniów szkoły.  M. Kluczyński  (z klasy 1 TB) i D.Pawlak (z klasy 1TEI)podzielili się swoją pasją, a wszystkim chętnym demonstrowali w jaki sposób można wykonać taką kolczugę.
Języki obce-angielski;  prezentowały możliwości tablicy interaktywnej oraz jej ,,konkursowej’’ strony. Na co dzień tablice interaktywne  w Zecie służą jako nowoczesny techniczny środek nauczania. W dniu ,,Drzwi otwartych’’ można było zaprezentować  je zupełnie w innej formie, a więc jako możliwość zorganizowania świetnej edukacyjnej zabawy. Każdy z uczestników konkursu otrzymał miłą niespodziankę i liczne gadżety.
J. niemiecki- gimnazjaliści mogli zapoznać się z warunkami nauczania tego przedmiotu  w ZS. Grupa uczniów reprezentujących Gimnazjum z Chludowa rozegrała tu partię gry „Memory”. Początkowo odkrywane elementy były nie lada wyzwaniem do zapamiętania, ale z biegiem czasu każdy obiekt znajdywał swoją parę. W trakcie gry wywiązała się między przeciwnymi drużynami atmosfera wesołej rywalizacji. W szkolnym panteonie stoisk  znalazł się także Szkolny Klub Europejski.  Troje uczniów: Natalia Więczkowska – kl. III tib, Arkadiusz Malesa i Krzysztof Kryślak z kl. II tih informowało zainteresowanych o działaniach SKE  na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Tu można było otrzymać różnego rodzaju prospekty związane z tematyką UE oraz przeczytać relacje i obejrzeć krótkie fotoreportaże obrazujące rożne formy aktywności Klubu.  Biologia i szkolne koło PCK postawiło na kącik zdrowego żywienia i degustację świeżo wyciśniętych pysznych  soków.  Tutaj starsi i młodsi poznali zasady zdrowego żywienia opracowane przez członków Szkolnego Koła PCK w formie ulotek i plakatów. Zmagali się również z konkurencjami wiedzowymi  tj: rozwiązywanie krzyżówek i rebusów dotyczących zdrowia. Nagrodą za poprawne rozwiązania była szklanka świeżo wyciśniętego soku z jabłek, pomarańczy i marchwi lub świeży owoc. Wyśmienity smak soków przyciągał wszystkich do wspólnej zabawy. Po rozegranych konkurencjach, zapoznaniu się z ofertą szkoły i innymi atrakcjami można było w murach Zety odpocząć i napić się kawy w przygotowanej kawiarence. Delikatny fiołkowy wystrój, przystrojone stoliczki zachęcały do krótkiego odpoczynku. Oprócz kawy, kawiarenka serwowała pyszny placek drożdżowy, ufundowany przez Cukiernię Pana Maćkowiaka. Niezmiernie pomocne okazały się uczennice Beata Kaczmarek, Kasia Ziółkowska, Julia Kołodziej, Paulina Nowoświat, Klaudia Bielawiak, Estera Rączkowiak, Sonia Krupa, Agata Bartol, które  zadbały o właściwą i miłą atmosferę.
Oprawą muzyczną imprezy zajęli się Emil Gąsiorek i Krzysztof Zagrodnik z kl.II Tih, którzy dali pozytywny popis fantazji i młodości.
Twórczą  i pomysłową  ofertę przygotowała biblioteka szkolna zamieniając się na ten czas w krainę fantasy. Ten szczególny klimat stworzyły dekoracje książek A.Sapkowskiego i R.R.Tolkiena wykonane przez uczennice z klasy III Ti b; Martynę Madoń, Anię Wiśniewską, Kingę Lintowską, Natalię Więczkowską i  Angelikę Obst. Do biblioteki wiódł szlak żółtych stóp, a gości  witali uczniowie przebrani za postaci literackie. W rolę Wiedźmina wcielił się z wielkim talentem i swobodą  Kacper Szarawara. Czarodziejkę Yennifer  odtwarzała z gracją Estera Rączkowiak, a Gandalfa naśladował Dawid Tabat. Wszyscy aktorzy to uczniowie klasy drugiej Technikum Budowlanego i Ekonomicznego. Odwiedzających bibliotekę obdarowywano słodyczami oraz ,,złotymi myślami’’ Tolkiena. Prezentowany był też krótki film o pracy biblioteki na co dzień w konwencji ,,na wesoło’’. Przedmioty  zawodowe zaprezentowały  na poszczególnych stanowiskach specyfikę kształcenia w Technikum Informatycznym, Technikum Budowlanym, Technikum Ekonomicznym i Technikum Handlowym. Budowlańcy przygotowali wystawkę prezentującą rodzaje wiązań cegieł w murze i niezbędne do robót murarskich narzędzia oraz materiały dotyczące technologii budowy w systemie SILKA YTONG z bloczków z betonu komórkowego, ponieważ szkoła uczestniczy w programie edukacyjnym „Akademia murowania”.
Handlowcy i ekonomiści przed swoją pracownią ustawili „Zeta Bank”, gdzie można było wydrukować w „bankomacie” banknoty (oczywiście w wersji czarno-białej). Zespół Szkół im. gen. Tadeusza Kutrzeby, jako jedyna placówka w naszym powiecie, kształcąca w kierunkach zawodowych na poziomie technikum i zasadniczej szkoły zawodowej, uczestniczy w projekcie „CZAS ZAWODOWCÓW”. Projekt systemowy, którego okres trwania przewidziano od 1 lipca 2012 r. do 30 września 2015 r., ma na celu podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego.
Informatyka  zaproponowała konkurs  –wyścigi samochodowe Colin McRae, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, a w pracę w PIT-STOPIE  zaangażowali się Adam Horłoza, Mikołaj Nowotny, Jakub Wzięch i Kacper Wójcik.  Na nowej hali sportowej toczyły się finały rozgrywek ,,Dwa ognie usportowione’’, w których bardzo chętnie uczestniczyła młodzież  gimnazjalna wraz z opiekunami. W rolę zespołu sędziowskiego wcielili się nauczyciele wychowania fizycznego i uczennice klasy drugiej Technikum Budowlanego i Ekonomicznego; Agata Bartol, Karolina Molińska, Kinga Bluge i Sonia Krupa.  Nie zabrakło też rozrywki intelektualnej - Turniej Szachowy  zwabił wielu amatorów skoczka i gońca. W czasie gdy w budynku szkoły trwały zabawy, pląsy i konkursy na boisku królował konkurs strzelecki, konsumpcja wojskowej grochówki, finał wieloboju sportowego oraz grillowanie. W rolę Naczelnego Wodza w grillowaniu skwierczących kiełbasek wcielił się Wice Dyrektor szkoły  Konrad Rezlewicz-Frąckowiak oraz uczniowie Zety praktykujący w zawodach gastronomicznych Adam Sierakowski oraz Wiktoria Kamińska, Daria Aniołek i  Pacholska Natalia. Całość imprezy koordynował z ramienia Zespołu Szkół im. gen. T.Kutrzeby, Główno Dowodzący Dyrektor  Waldemar  Molski oraz Wiarus Szef Sztabu Mariusz Roguszka. Organizatorzy festynu ,,OTWARTA  ZETA’’ zaskoczeni byli frekwencją oraz miłą i przyjazną atmosferą, gdyby nie zamierzony charakter imprezy można by rzec bardzo rodzinną. Jest to zasługa wszystkich organizatorów i współorganizatorów, grona pedagogicznego, obsługi administracyjnej oraz samych uczniów Zespołu Szkół i gości przybyłych na sobotnie spotkanie.
Wśród odwiedzających ZETĘ byli uczniowie i reprezentacje wraz  z opiekunami  z  Gimnazjów nr  1 i nr 3 z Obornik oraz Gimnazjów z Rożnowa, Parkowa, Chludowa, Kiszewa, Ludom i Połajewa.
Na zakończenie festynu Sztab Generalny  podał ostateczną  klasyfikację i wyniki  z  poszczególnych zawodów, konkursów i quizów, (szczegóły podamy  w następnym numerze) oraz wręczył pamiątkowe dyplomy i okazałe puchary.
Dyrektor Szkoły Waldemar Molski żegnając przybyłych gości przypomniał, że już  od 20 maja można składać dokumenty  o przyjęcie do Technikum Budowlanego, Ekonomicznego, Handlowego i Informatycznego oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej we wszystkich zawodach w Zespole  Szkół przy Szymańskiego 5 w Obornikach.

Wstecz